Вівторок, 23.04.2024, 19:41
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Учням » Поради психолога

Виховний захід соціального педагога Максименко В.П.
Виховний захід

для учнів 9 класу
Щербашенської ЗОШ I-II ступенів
на тему:


«Вплив алкоголю, тютюнопаління на нервову систему та поведінку людини»


соціального педагога
Максименка Василя Петровича







Тема: Вплив алкоголю, тютюнопаління на нервову систему та поведінку 
           людини.

Мета: сформувати уявлення про механізм дії алкоголю та тютюнопаління на 
           основні органи й системи людини; встановити причини, наслідки, 
           природу дії алкоголю та тютюнопаління; переконати учнів у 
           недопустимості вживання алкоголю та тютюну, визначити основні 
           шляхи профілактики алкоголізму; виробити навички протидії 
           шкідливим звичкам; розвивати мовлення, логічне мислення пам’ять; 
           виховувати негативне ставлення до алкоголю та тютюнопаління та 
           бережливе до свого організму. 

Основні поняття: тютюнопаління, алкоголізм, токсикоманія.

Обладнання: плакати із висловами відомих людей про здоров’я та здоровий 
                         спосіб життя, таблиці: «Внутрішні органи людини» та «Будова 
                         нервової системи».

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку
На дошці написаний епіграф: «Що за дивовижне творіння – людина! Шляхетна розумом! Безмежна в своїх здібностях, обличчях і рухах! Точна і чудова в дії! Краса Всесвіту!» (В.Шекспір).

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

     1) Мозковий штурм
     - Що таке тютюнопаління та алкоголізм?
     На дошці висить плакат із правилами методики «Мозковий штурм»:
     1. Кажіть усе, що спаде на думку.
     2. Не обговорюйте і не критикуйте висловлювання інших.
     3. Можна повторювати ідеї запропоновані будь-ким іншим.
     4. Розширення запропонованої ідеї заохочується.

     2) Розповідь учителя з елементами бесіди
      Головна цінність суспільства – життя і здоров’я людини. Державний курс освітньої політики України зорієнтований на прпаганду здорового способу життя. Ще в 4ст. до н.е. Демокріт висловив таку думку: «Люди вимолюють своє здоров’я у богів. Їм невідомо, що вони самі можуть впливати на своє здоров’я».
- Як ви розумієте цей вислів?
- Чи всі люди на землі мають міцне здоров’я?
  На здоровя людини впливає багато чинників. Але сьогодні поговоримо про алкоголь та тютюнопаління.
   (Повідомлення теми й мети уроку.)

III. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу
      1) Робота в групах
       Дві творчі групи отримали від учителя випереджальне завдання:
- група 1 – «Вплив алкоголю на організм людини»;
- група 2 – «Вплив тютюнопаління на організм людини».
На уроці групи по черзі презентують свій проект.
У ході захисту проектів представники груп на настінних таблицях «Внутрішні органи людини» та «Будова нервової системи» прикріплюють стікери різного кольору на тих органах, які потерпають від вживання алкоголю та тютюнопаління.

Творчий звіт групи 1
Історик.
Історія алкоголю
    Викрадач розуму – так іменують алкоголь з давніх часів. Про властивості спиртних напоїв люди довідались не менш як 8 тис. років до н.е. – з появою керамічного посуду, що дало можливість виготовляти алкогольні напої з меду, плодових соків і дикорослого винограду. Можливо виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Так, відомий мандрівник М.М.Міклухо-Маклай спостерігав папуасів Нової Гвінеї, які не вміли ще добувати вогонь, але вже знали, як приготувати хмільний напій. Чистий спирт почали одержувати у 6-7 ст. араби і назвали його «алькоголь», який означає «той, що одурманює».
    Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 р. Перегонка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Можливо саме це стало приводо для заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу Мухаммедом. Ця заборона ввійшла згодом у звід мусульманських законів – Коран. З тих пір у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступників цього закону жорстоко карали. 
    У середньовіччі в Західній Європі також навчилися робити міцні спиртні напої шляхом сублімації вина й інших цукристих рідин, що бродять. Відповідно до легенди, уперше цю операцію здійснив італійський чернець алхімік Валентиус. Спробувавши отриманий продукт і сильно опянівши, алхімік заявив, що він відкрив чудодійний еліксир, що робить старця молодим, стомленого бадьорим, сумного веселим.
    З тих пір міцні алкогольні напої швидко поширилися країнами світу, насамперед за рахунок промислового виробництва алкоголю з дешевої сировини. На сьогодні споживання спиртних напоїв на земній кулі характеризується колосальними цифрами.

Соціолог
Вплив алкоголю на організм людини
      Алкоголізм завдає великої шкоди суспільству: він руйнує сім’ї, шкідливо позначається на вихованні дітей, веде до порушення трудової дисципліни, травматизму, штовхає людей на аморальні вчинки, породжує злочинність.
      Чому ж люди зловживають спиртними напоями?
       Слід зазначити, що до пияцтва схиьні насамперед ті, у кого духовні запити обмежені. Такі люди не вміють раціонально використати вільний час. І не дивно, що єдиним джерелом «радості» для них є випивка.
       У сімя’х, де хоча б один із подружжя хворий на алкоголізм, діти часто бувають кволими, хворобливими , розумово відсталими, схильними до різних захворювань. Регулярне вживання спиртних напоїв може призвести до безпліддя.
        Діти алкоголіків частіше хворіють на шизофренію, бувають недоумкуватими, народжуються глухонімими, з тяжкими розладами функцій внутрішньої секреції тощо.  

Алкоголізм і суспільство
Алкоголь «б’є» не тільки того, хто п’є, але і людей, що оточують його. Часто чоловіки і жінки,  схильні до алкоголізму, зневажають своїми обов’язками, друзями, родиною і дітьми для того, щоб задовольнити свою потребу. Пристрасть до алкоголю – причина різних правопорушень. Відомо, що 50% усіх злочинів пов’язано із вживанням алкоголю. За алкоголізм батьків часто розплачуються діти. Дослідження нервовохворих дітей показали, що причиною їхньої недуги часто є алкоголізм батьків.
      Шкода алкоголю доведена. Навіть малі дози його можуть стати причиною великих неприємностей чи нещасть: травм, автокатастроф, позбавлення працездатності, розпаду родини, втрати людиною духовних цінностей і вольових рис. Тому алкоголізм – велика соціальна і медична проблема, для розв’язання якої кожен повинен докласти максимум зусиль.


Творчий звіт групи 2
Нарколог
Вплив тютюнопаління на організм людини
Ви, мабуть чули, що куріння називають забавою для дурнів. Адже тютюновий дим – це повітря і продукти горіння тютюну. В тютюновому димі є також отруйні речовини, як нікотин, синильна, мурашина, масляна і сірчана кислоти, оксид вуглецю, свинець, миш’як, радіоактивний полоній, тютюновий дьоготь. Краплина нікотину вбиває коня. Це справді так. Велика сильна тварина падала від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи.
Якщо голуба поміститьи під скляний ковпак і впустити туди дим від однієї цигарки, через кілька хвилин він загине.
     Хлопці вважають геройством викурити цигарку потай від дорослих. «Я курю – отже, я самостійна людина». Звичайно у віці до 17 років починають курити через просту цікавість або безглузде наслідування моди, товаришів. Та якщо людина не почала курити до 20 років, то вона здебільшого не курить і згодом.
     Отож, щоб не відстати від своїх приятелів і виглядати дорослим, хлопець душиться цигарковим димом. Уперше, вдруге, втретє... Та ось він уже виріс. Чому ж тепер, ставши свідомою людиною, він і далі курить? Це проявляється підступність тютюну і його і його основної складової – нікотину. Куріння швидко набуває характеру сталої звички, якої важко позбутися. Виникає хвороблива пристрасть до тютюну, щось подібне до наркоманії. Уже через 2-3 години в людини виникає непереборне бажання запалити. Коли сигарети немає, вона намагається роздобути її. При цьому може спостерігатись серцебиття, млосність, пригнічений настрій. Деякі люди кидають курити. Та нажаль більшість не можуть цього зробити.
      Трапляються випадки, коли дорослі або підлітки привчають дітей до сигарет, щоб потім використовувати їх як жебраків, злодіїв.
      Часто починають курити дівчатка. Коли вони курять, то хлопчики звертають на них увагу. Але є багато інших способів привернути до себе увагу. А неприємний запах з рота може лише відштовхнути від вас людей, які вам подобаються.
       Куріння – це вияв боягузтва. Треба не боятися труднощів і не опускати рук. Шукайте допомоги і підтримки у рідних та друзів, якщо самі не можете позбутись шкідливої звички. Не беріть приклад з людей, що курять. Якщо ваші тато чи мама курять, то за рік прокурюють до 600 гривень. Яка б це була матеріальна допомога сім’ї. Скажемо курінню «НІ». Зробимо правильний вибір. Адже замість куріння можна їсти цукерки, лускати насіння чи горішки, займати свій час чимось цікавим: малювати, ліпити, вишивати, випилювати, колекціонувати, займатись спортом, рибалкою, ходити в бібліотеку, читати книги.  

2) Вікторина « Небезпека «зеленого змія» »
1. Хто і коли почав одержувати чистий спирт? (Араби в 11-12 ст.)
2. Що означає слово «алкоголь»? (з арабського «аль-коголь – одурманення, запаморочення).
3. Яка релігія забороняла вживання спиртних напоїв? (Іслам).
4. Як називають хворобу алкоголіків? (Біла гарячка).
5. Відомий релігійний реформатор Мартін Лютер писав: «Кожна країна повинна матим свого диявола, наш німецький диявол добра бочка...» (вина).
6. Як називали в римській міфології Бога вина і веселості? (Бахус, Вакх).
7. Хто автор? Цитата з байки «Музикант»: «Они немножечко дерут. За то уж в рот хмельного не берут»? (Крилов).
8. Яку тварину зазвичай порівнюють з алкоголіками? (Кроля).
9. Продовжити прислів’я: «Чоловік п’є – пів хати горить, жінка п’є вся хата згорить».
10. Хто з російських письменників заснував одне з найперших товариств тверезості, яке називалося « 3 роки проти пияцтва»? (Л.Толстой).
11. Як ставились запорозькі козаки до випивки під час походу? (Пияцтво засуджувалось і тяжко каралось).
12. Чому наші предки – словяни назвали перший місяць після одруження медовим? (молодята строго заборонялось вживати спиртні напої. Вони пили самі і пригощали гостей медом, розведеним водою).

VI. Підсумок уроку
Формування висновків  
Висновки. Соціальна небезпека тютюнопаління та алкоголізму: непрацездатність, матеріальні збитки, розпад родин, злочини, тягар для суспільства; фізична – розлад усіх систем організму (у першу чергу нервової), фізична деградація, рання смерть, психологічна – деградація людини як особистості.





Анкетування

1. Ваш товариш палить – ваше ставлення до нього:
    А) ви його засуджуєте, зневажаєте;
    Б) намагаєтесь переконати його кинути палити;
    В) вам байдуже.

2. Чи доводилось вам вживати алкогольні напої, якщо так, то які відчуття виникли у вас?
     А) задоволення;
     Б) відраза;
     В) агресія;
     Г) спокій. 

Категорія: Поради психолога | Додав: Admin (20.02.2013)
Переглядів: 4770 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: